الماس تراشکاری چیست

تراشکاری یک فرآیند ماشین کاری است که در صنعت تولید برای حذف مواد از قطعه کار با استفاده از یک ابزار برش ثابت استفاده می شود. معمولاً با استفاده از تراش انجام می شود. پس از اتصال به ماشین تراش، قطعه کار می چرخد. سپس ابزار برش به قطعه کار در حال چرخش فشار می آورد تا مقداری از مواد آن را برش داده و جدا کند. تراشکاری الماس یک فرآیند تراشکاری منحصر به فرد است که شامل استفاده از ابزار برش با نوک الماس است.

نمای کلی از تراش الماس

الماس تراشکاری از همان اصول عملیات تراشکاری سنتی پیروی می کند: یک قطعه کار به ماشین تراش محکم می شود و پس از آن در معرض یک ابزار برش ثابت قرار می گیرد. تفاوت این است که تراشکاری الماس نیاز به استفاده از ابزار برش با نوک الماس دارد، در حالی که عملیات تراشکاری سنتی با ابزارهای برش فولاد، تیتانیوم یا سایر فلزات انجام می شود.

با تراش الماس، یک ابزار برش با دقت بالا مخصوص بر روی ماشین تراش استفاده می شود. الماس ممکن است طبیعی یا مصنوعی باشد. صرف نظر از این، تمام عملیات تراشکاری الماس با استفاده از ابزار برش با نوک الماس انجام می شود.

بیشتر عملیات تراشکاری الماس شامل استفاده از ابزار برش تک نقطه ای است. به عبارت دیگر، ابزار برش با نوک الماس تنها یک نقطه ثابت دارد. که به عنوان تراش الماس تک نقطه ای (SPDT) شناخته می شود، مترادف با این فرآیند ماشینکاری شده است. با این حال، عملیات تراشکاری الماس وجود دارد که شامل استفاده از ابزار برش چند نقطه ای است. ابزار برش با نوک الماس ممکن است دارای یک سر منحنی برای رسیدن به اندازه و شکل خاصی با قطعه کار تمام شده باشد.
مزایای تراش الماس

تراشکاری الماس عمدتاً در کاربردهای ماشینکاری که نیاز به دقت بالایی دارند استفاده می شود. معمولاً با استفاده از تراش CNC انجام می شود. در نتیجه، شرکت های تولیدی می توانند عملیات تراشکاری الماس را با استفاده از کامپیوتر برنامه ریزی کنند. کامپیوتر سیگنال ها را به ماشین تراش منتقل می کند و سپس با برش انتخابی قطعه کار با استفاده از ابزار برش با نوک الماس، عملیات را انجام می دهد.

علاوه بر این، تراشکاری الماس به ویژه هنگامی که برای ساخت اپتیک مادون قرمز (IR) استفاده می شود، موثر است. این یک سطح صاف را ایجاد می کند که با سایر فرآیندهای تراشکاری یا ماشینکاری امکان پذیر نیست. تولید اپتیک IR، البته، تنها یکی از بسیاری از کاربردهای عملی برای تراشکاری الماس است.
سایر فرآیندهای ماشینکاری مبتنی بر الماس

علاوه بر تراشکاری، الماس در چندین فرآیند ماشینکاری دیگر نیز استفاده می شود که برخی از آنها شامل آسیاب، سنگ زنی و آسیاب می شود. البته الماس گران است و این فرآیندها را تا حدودی برای شرکت های تولیدی محدود می کند. با این وجود، الماس به عنوان یکی از سخت‌ترین مواد در جهان شناخته می‌شود و آن‌ها را در انواع فرآیندهای ماشینکاری مفید می‌سازد.